Tükörország Narcissusai

(A metafora kognitív tudománya: lábjegyzet Hofstadter: Gödel, Escher, Bach című művéhez)

    1. (Narrátorral)
    2. Kapitány András Escher furcsa hurkait tovább csomózó Parazitája, valamint Kollár József előadása olyan viszonyban vannak egymással, mint Escher egymást rajzoló kezei. Egy médiaművész és egy filozófus az ént és a másikat egyaránt tükröző artefactumai talán hozzásegítenek a rendszerből való kilépés illúziójának átélésre.

    3. (A tíz másodperc után kirúgott narrátor nélkül)

Escher művei és a Gödel teorémák számunkra (is) azt sugallják, hogy (amennyiben nem mondunk le a konzisztenciáról) az önreflexió határokba ütközik: ez az elmékre, a művészi alkotásokra és a formális rendszerekre egyaránt igaz.

Ahhoz, hogy az én önmagáról alkotott "képe" konzisztens maradjon, a rá vonatkozó igazságok egy részének szükségképpen elérhetetlennek kell lenniük számára. Az én konzisztens önképének illúziójáért a különböző szintek közötti információáramlás a felelős. Gondoljunk például Escher Vízesésére, "(ez) a kép mindnyájunkban számos eldöntetlen és talán eldönthetetlen következetlenséget tartalmaz" (Hofstadter GEB, 696). A komplex formális rendszerek (csakúgy, mint a művészet ontológiájára kérdező műalkotások és mi) önarcképeket gyártanak magukról. A Gödel kód numerikus tükörként funkcionál, melyben a mondatok láthatják magukat és egymást. Elménk leírása során (szemben például az agyunkkal, a szívünkkel, a sejtjeinkkel) megszokott és szokatlan metaforákat használunk, ez minden, amit tehetünk. Az ént és a művészi alkotásokat konstruáló metaforák tükre Davidson szerint egy meta-metafora: "a metafora a nyelv álommunkája." Lakoff úgy véli, hogy konceptuális metaforáink teszik lehetővé az általános fogalmak használatát (UNDERSTANDING IS GRASPING).. Az eredeti metaforák révén átélhetjük a rendszerből történő kilépés mámorát (2D-ből 3D-be, furcsa hurkok, rekurzió, folyékony fogalmak stb.). Darwin, Gödel, Escher, Duchamp és mások szemben például Penrossal, Lucassal, Lakoffal rávilágítottak a szisztémából való kilépés lehetetlenségére.

A rendszerből való kilépés illúzió: a metafora a kultúra daruinak egyike (adott intencionális rendszer furcsa hiedelme), a metaforák révén sem lehet kitörni a logikai térből, a mendeli és a bábeli könyvtár könyvein kívül nincs semmi olvasnivaló a polcokon, a szabad akarat érzése a részleges öntükrözés által keltett illúzió.

Közös akciónk célja, hogy "vertikálisan integrált kognitív keretbe" illesszük az együttműködés eredményeként létrejött új metaforaképet.