Rétegelektródás mérések modell alapú elemzése

Somogyvári Zoltán

MTA KFKI Részecske és Magfizikai Kutatóintézete, Biofizikai osztály

1121 Konkoly Thege Miklós u. 29-33.

Az extracelluláris potenciál mérés régi módszer, azonban a benne rejlô lehetôségek talán még mindíg kiaknázatlanok. Az áram forrás sûrûség (current source density - CSD)

tér-idô mintázatainak kiszámításával minden eddiginél részletesebb képet kaphatunk egy idegszövet mûködésérôl és ez a technika egyre nagyobb teret nyer az utóbbi években. Bár az elmélet szintén régóta rendelkezésre áll, a megvalósításhoz szükséges multielektródás, sokcsatornás kísérleti berendezések csak az elmúlt évtizedben válltak szélesebb körben hozzáférhetôvé. Az áram forrás sûrûség számítással a - multielektródák segítségével - sok pontban rögzített extracelluláris potenciálból a sejtekbe és a sejtekbôl ki folyó átlag áramokat lehet meghatározni. Ez különösen olyan esetekben hordoz fontos információt az adott idegszövet mûködésérôl, ha a szövet laminárisan rendezett, tehát tipikusan az agykéreg esetében.

A CSD módszer jellegzetes bizonytalanságai közé tartozik, hogy a lokális ingerlés hatására zárt áramkörök, forrás-nyelô párok vagy forrás-nyelô-forrás tripletek jelennek meg, megnehezítve az eredmény értelmezését. Az általunk kidolgozott modell alapú elemzési módszer lehetôvé teszi, hogy a CSD kép alapján szétválasszuk az aktív és a passzív áramokat. Ez világosabb képet adhat az agykérgi neurális körök mûködésérôl és ezen keresztül a agyi információ feldolgozó mechanizmusokról.