A családi háttér hatása serdülő korú lányok párkereső aktivitására

Tóth Éva

Szegedi Tudományegyetem, BTK

Pszichológia Tanszék

Megismeréstudományi csoport

tothe@edpsy.u-szeged.hu

Bereczkei Tamás

dfgghgfhhgfh

 

Kutatásunk a fejlődés egyik kritikus periódusát, a serdülést vizsgálja, különös tekintettel a szexuális és reproduktív viselkedésre.

Pszichológiai kutatások igazolják, hogy a családban megtapasztalt korai gyermekkori élmények nagy hatással vannak a későbbi szexuális és reproduktív viselkedésre. Az érzelmi és anyagi nélkülözésben, elutasító negatív családi környezetben felnövő gyerekek korábban serdülnek, hamarabb mutatnak szexuális aktivitást és gyakrabban viselkednek "problémásan" mint harmonikus, biztonságos környezetből származó társaik.

Az evolúciós pszichológiai álláspont szerint azok a tanulási szabályok és viselkedési algoritmusok maradtak fenn az evolúció folyamán, amelyek adaptívnak bizonyultak az emberiség történelmében. Rugalmas döntési mechanizmus alakult ki, mely felméri és értékeli a ráfordítás és nyereség arányát az egyén túlélése és reprodukciója szempontjából. Ennek megfelelően az individuum optimális stratégiát talál / nem tudatosan / reproduktív fitnessének maximalizálására az adott kultúrában. A reproduktív viselkedés széles variációja alakult ki az r - K szelekciós kontinuus skálán, hogy követhető legyen a gazdasági fluktuáció és a szociális feltételek bizonytalan szintje. Ezek az adaptív algoritmusok úgy működnek, hogy az adott szociális környezetnek megfelelő reproduktív életpályára állítják a felnövő gyerekeket, tehát előre jelezhető irányba tolják el az egyedfejlődési programokat. Azok, akiknek a gyermekkori szociális környezetét a bizonytalan attachment, stressz, elégtelen erőforrások jellemzik, olyan viselkedési stílus felé mozdulnak el, amelyet a megnövekedett párkereső aktivitás és lecsökkent szülői aktivitás jellemez. Ez a viselkedési szokás r-stratégiaként értelmezhető, amennyiben nem a szülői ráfordítás, hanem a fertilitás válik hangsúlyossá a bizonytalan környezetben. A körükben mért magas fertilitás az előre jelezhetetlen erőforrásokhoz és az instabil szocioökonómiai feltételekhez való alkalmazkodás következménye. Megnő a szabályszegő, engedetlen viselkedések száma, hamarabb abbahagyják tanulmányaikat, előbb kezdik el szexuális életüket, több alkalmi kapcsolatuk van, előbb házasodnak és gyakrabban válnak az instabil szociális körülmények között felnövő fiatalok. Kamaszokként és felnőttként olyan viselkedésformákat sajátítanak el, amelyek az átmeneti és kevésbé stabil párkapcsolatokat hangsúlyozzák.

Előadásomban a következő kérdéseket exponálom :

  1. A szülők szocioökonómiai státuszának milyen hatása van lányuk szexuális érésére ?
  2. A stresszel és családi konfliktusokkal terhelt környezet hogyan befolyásolja a menarche megjelenését ?
  3. A stresszel és családi konfliktusokkal terhelt környezet hogyan befolyásolja a serdülő párkereső aktivitását ?